تولید روزانه ١٠٠ مگاوات برق از زباله های پایه کربنی تهران

 اطلس منابع زیست توده کشور در حال تهیه و تدوین است
ربیعی با بیان این که بیش از سه سال است که زباله های شهری در شهرستانهای مشهد و شیراز به انرژی بدل می شود، گفت: هم اکنون اطلس انرژی زیست توده کشور در حال تهیه و تدوین است.
به گفته وی، از ٩٠ درصد زباله های تولید شده در ایران می توان انرژی حرارتی و الکتریکی تولید کرد، اما متاسفانه نه تنها هم اکنون از این زباله ها استفاده مفیدی نمی شود بلکه شیرابه ها و گازهای سمی آنها وارد چرخه آب و هوای کشور و در نتیجه ایجاد خشکسالی می شود.
رئیس گروه آگاه سازی، آموزشهای ترویجی و ارتباطهای بین المللی (سانا) از اجرای فعالیتهای مشترک تحقیقاتی و عملیاتی سازمان انرژیهای نو ایران با دانشگاهها و شهرداریهای کشور در زمینه تولید انرژی از زباله های شهری خبر داد و گفت: استمرار و به نتیجه رسیدن همه این فعالیتهای علمی و تحقیقاتی در نهایت در گرو تخصیص منابع مالی لازم است.
 روزانه در تهران نزدیک به هفت هزار تن زباله تولید می‌شود. طبق آمار، مناطق 
چهار و 18 با زبالهء تولیدی سالانه بیش از دو میلیون و 780 هزار کیلوگرم بیشترین زباله را دارند و منطقهء 9 با بیش از سه میلیون و چهارصد هزار کیلوگرم کم‌ترین حجم زباله رادر سطح شهر تهران داراست.
بیشتر زباله‌ها در شهر تهران شامل زباله‌های خانگی و پسماندهای غذایی است که به حدود دو میلیارد و 340 میلیون و 31 هزار کیلوگرم می‌رسد این مقدار زباله بیشتر در مناطقی با کاربری مسکونی تولید می‌شود. در این باره، میزان پسماندهای خانگی نیز با تغییر فصل تغییر می‌کند؛ به نحوی که در تابستان زباله‌ها به بیشترین حد و در زمستان به کمترین حد می‌رسد.
به عنوان مثال، زبالهء شهری در فصل گرم سال به رقمی حدود 202 میلیون و 176 هزار و 503 کیلوگرم می رسد، در حالی‌که این رقم در فصل سرد سال به 196 میلیون و 856 هزار و 186کیلوگرم کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر بیشترین حجم زبالهء خانگی در مناطقی که از نظر جمعیت و وسعت بزرگتر است، تعلق دارد.
انسان‌ امروز بیش‌ از هر زمان‌ دیگری‌ زباله‌ تولید می‌کند. روزانه‌ بیش‌ از 3/5 میلیون‌ تن‌ زباله‌ در جهان‌ تولید می‌شود که‌ سهم‌ کشور ما از این‌ میزان‌ 40 هزار تن‌ و سهم‌ کشور آلمان‌ 90 هزار تن‌ در روز است‌. با این‌ تفاوت‌ که‌ در کشورهای‌ توسعه‌ یافته‌ مانند آلمان‌ 80 درصد زباله‌ و در ایران‌ 8 درصد زباله‌ بازیافت‌ می‌شود.

/ 0 نظر / 48 بازدید