بیوگرافی پیامبر علم برق مایکل فارادی MICHEL FARADAY

از میان دانشمندان خودانگیخته و خودآموخته ، نمی توان الگویی بهتر از مایکل فارادی یافت. فارادی پسر آهنگر فقیر انگلیسی بود که در سال 1791 میلادی متولد شد و به دلیل تنگدستی پدر نتوانست تحصیلات زیادی انجام دهد ، وی در چهارده سالگی در یک کارگاه صحافی به شاگردی مشغول شد و درباره کارش در آنجا می گوید: (درآنجا کتابهای زیادی بود و من همه آنها را خواندم)!!!

او نه تنها بسیار می خواند ، بلکه با اراده قوی وبا پافشاری تصمیم گرفت که نزد خودش تحصیل نماید. وی با دوستانش فعالانه مکاتبه می کرد ، صرفا ً به این منظور که بتواند در نوشتن مهارت یابد. فارادی از همان آغاز ، نسبت به فلسفه طبیعی شیفتگی زیادی حس می کرد، و همه تلاشش را در این زمینه به کار بست.

در کارگاه صحافی به کتابی برخورد بنام (مکالماتی درباره شیمی) اثر ژرژرمارسه سوئیسی و بعد از خواندن این کتاب در چند سخنرانی عمومی همفری دیوی (از دانشمندان علم شیمی) شرکت نمود و یادداشتهای دقیقی از آنها تهیه کرد ، سپس آنها را صحافی کرد و به دیوی ارائه داد و همراه با آن از دیوی تقاضا کرد که در موسسه سلطنتی کاری ، هرچند بی اهمیت وحقیر به او بدهند. اتفاقا ً در همان روزها یکی از دستیاران دیوی در نزاعی شرکت کرده و اخراج شده بود ، فارادی را به جای او استخدام کردند. به این ترتیب دوران فعالیت برجسته ترین و خلاق ترین دانشمند آزمایشگر ، اگر نه در همه اعصار ، اما قطعا در دوره خود آغاز شد. هرچند شهرت فارادی بیشتر به خاطر کارهای بدیع او در الکترومغناطیس است ، دوره کارهای علمی او به عنوان دستیار و البته پیشخدمت آقای دیوی آغاز شد. در این مرحله توجه او بیشتر به تحقیقات شیمیایی معطوف بود.

طی دهه بعد از کشف آقای اورستد زمانی که آراگو ، بیو ، آمپر و دیگر دانشمندان همه تلاش خود را در کار روی حوزه الکتریسیته و مغناطیس متمرکز کرده بودند ، فارادی فقط در اوقات فراغت خود می توانست به این موضوع بپردازد. در آن سالها موفق شد دی اکسید کربن ، هیدروژن سولفید ، تترا کلرواتیلن و بنزن را کشف نماید و موفق شد گاز کلر را مایع نماید. بعد از ارائه خدمات به علم شیمی شکوفایی وی در علم برق آغاز گردید. او در سال 1832 میلادی کشفیات خود را درزمینه تولید برق از آهنربا طی یک مقاله مفصل با عنوان (الکتریسیته القایی) به انجمن سلطنتی انگلیس ارائه داد و از این اکتشاف تا تولید برق فاصله ای نمانده بود. گفتن این جمله از مایکل فارادی به نخست وزیر آن موقع بریتانیا (سر رابرت پیل)، خالی از لطف نیست که وقتی نخست وزیر از وی درباره کاربرد های احتمالی القای الکترمغناطیسی می پرسد، او می گوید : (نمی دانم ، اما شرط می بندم که روزی دولت شما بر آن مالیات خواهد بست.)!!!

فارادی از آن به بعد تحقیقات بیشتری در زمینه برق انجام داد تا اینکه به تجزیه شیمیایی اجسام مرکب دست یافت و قوانین اساسی الکتروشیمی صنعتی را بنام (الکترولیز) ابداع و کشف نمود. در سال 1845 میلادی با عبور دادن اشعه نورانی قطبی شده از میان دو قطب مغناطیس الکتریکی، شهرت فراوانی بدست آورد. ولی این مرد ساده زیست هرگز خود را درگیر نام ها و نشان ها نمی کرد و همواره به تحقیق و پژوهش می پرداخت و قابل ذکر ترین خدمت وی به علم برق گشایش دروازه الکترومغناطیس بود که هنوز کسی به پایان آن نرسیده و از کوچکترین ریسمان های اتم و کوارک ها تا اجرام سماوی همه با الکترومغناطیس پیوند خورده اند. فارادی مسیری را نشان داد تا دانشمندانی دیگر همچون ماکسول در آن قدم بگذارند و راه وی را ادامه بدهند.از ارادت جیمز کلارک ماکسول (ریاضی دان و دانشمند بزرگ حوزه الکترومغناطیس) به مایکل فارادی ، می توان جمله تاریخی ماکسول را یادآور شد که خود گویای همه چیز است.

( پیش از آغاز مطالعه الکتریسیته تصمیم گرفتم تا زمانی که تحقیقات تجربی در خصوص الکتریسیته از مایکل فارادی را به دقت نخوانده ام هیچ مطلبی در باب این مبحث نخوانم. جیمز کلارک ماکسول )

این اَبَر مرد علم در سال 1867 میلادی هنگامی که فقط 76 بهار از زندگی پر ثمرش می گذشت زمین را ترک کرد و راهی بی پایان (الکترومغناطیس) را در علم برای آیندگان به ارث گذاشت.

/ 1 نظر / 16 بازدید
yaSsiii

مرسی ! مطلب خیلی خوبی بود ! اما ای کاش می شد منبع رو هم ذکر کنید !