نصب اسپیسر Spacer با استفاده از ربات در خطوط انتقال برق

نصب اسپیسرهای عایق بین فازی از جمله راهکارهای متخصصان صنعت برق برای جلوگیری از خطاهای گذرا در شبکه‌های فشار متوسط هوایی، خصوصا در اسپان‌های طولانی در وضعیت جوی ناپایدار و توفانی است که در اثر نزدیک شدن فاصله هادی‌ها اتفاق می‌افتد. این معضل یکی از عوامل افزایش انرژی توزیع نشده و خسارت‌های وارده به شبکه و مشترکان برق به حساب می‌آید.

نصب اسپیسرهای عایق بین فازی طی چند سال گذشته توسط تعدادی از تامین کنندگان داخلی وخارجی، ارائه و در شبکه‌های فشار متوسط هوایی ایران نصب و از ثمرات آن بهره‌برداری شده است. روش نصب اسپیسر بر روی شبکه در روش پیشنهادی تامین کنندگان، شامل استفاده از بالابر عایق و ابزارهای خط گرم و همچنین روش استفاده از طناب برای نصب اسپیسر است که در شبکه‌های هوایی واقع در مناطق عادی کاربرد داشته و عملا قابل بهره‌برداری است.

با این حال، نصب اسپیسر در اسپان‌های طولانی و در مناطق خاص و صعب‌العبور شامل اسپان‌های طولانی عبوری از دره‌های عمیق، رودخانه‌ها و جنگل‌ها با این روش، غیر ممکن و یا مخاطره‌آمیز و همراه با اعمال خاموشی بر روی شبکه است. در این راستا، کارشناسان شرکت توزیع برق تبریز، ابزارهایی را اختراع کرده اند که مشکل نصب اسپیسر در این گونه مناطق خاص را برطرف کرده است.

ربات طراحی و ساخته شده توسط مهندس رسالی و باقری که قابلیت کنترل از راه دور را دارا می‌باشد، قادر است بدون اعمال خاموشی و در کمترین زمان، اسپیسرها را بر روی شبکه نصب و یا در صورت لزوم جمع‌آوری کند. همچنین اسپیسرهای طراحی شده، ضمن داشتن قابلیت تغییر طول، در مقابل تنش‌های مکانیکی ناشی از دمپینگ و حرکات ناشی از طوفان در شبکه دوام بیشتری خواهد داشت.

در نمونه‌های موجود بر اثر تنش‌های مکانیکی در بلند مدت، علاوه بر معیوب شدن اسپیسرها، هادی‌ها نیز به علت آسیب ناشی از خستگی فلز معیوب خواهند شد. در اسپیسرهای ارائه شده مشکلات یاد شده نیز برطرف شده است. 

/ 0 نظر / 164 بازدید