مهندس مهدی بقالها - برق قدرت کنترل الکترونیک شبکه انتقال توزیع نیروگاه اجتماعی

این وبلاگ برای تبادل اطلاعات صنعت برق و مطالب اجتماعی طراحی شده است

 

خبر خوان وبلاگ

twitter دنبال کنید

google+ با ما در

facebook صفحه ما در

دریافت نظر و پیشنهاد شما

تماس با ما

صفحه نخست

 
مقایسه مدلهای بار در محیط هارمونیکی و شبیه سازی بر روی شبکه کارخانه کاغذ غرب
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
 

مقایسه مدلهای بار در محیط هارمونیکی و شبیه سازی بر روی شبکه کارخانه کاغذ غرب

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
روش اندازه گیری کیفیت توان در شبکه های توزیع و جمع بندی آماری نتایج
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
 

روش اندازه گیری کیفیت توان در شبکه های توزیع و جمع بندی آماری نتایج اندازه گیری مشرکین بزرگ برق تهران

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
استفاده از جبران سازهای خازنی جهت متعادل سازی ولتاژ و بهبود کیفیت توان
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
 

استفاده از جبران سازهای خازنی جهت متعادل سازی ولتاژ و بهبود کیفیت توان

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
کیفیت توان در ساختار جدید رقابتی
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
 

کیفیت توان در ساختار جدید رقابتی

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
کاربرد فیلترهای فعال در شبکه های توزیع برق
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
 

کاربرد فیلترهای فعال در شبکه های توزیع برق

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
بهره برداری از سیستمهای اندازه گیری هوشمند (AMI) در سه نقطه از شهر تهران
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
 

به گزارش روابط عمومی توزیع نیروی برق تهران بزرگ، مهندس کاوه ضیابخش مدیر دفتر نظارت بر لوازم اندازه گیری در نشست هم اندیشی حوزه خدمات مشترکین با اشاره به اجرای طرح فوق اظهار داشت: در این طرح 570 کنتور تک فاز و سه فاز در برج 55 طبقه تهران و بیش از 2000 کنتور در مجتمع آتی ساز با استفاده از فناوری BPL و خط تلفن شهری قرائت می شوند.
وی با اشاره به بهره برداری طرح قرائت از دور در مراکز تجاری علاءالدین و تیراژه به عنوان دومین طرح پایلوت کشور یادآور شد: مرکز مدیریت این طرح می تواند هر پنج روز یکبار و یا در هر بازه زمانی بیش از پنج روز اقدام به جمع آوری داده ها از طریق خط تلفن کرده و ضمن دریافت گزارشهای مدیریتی، نسبت به ارسال اطلاعات به منظور صدور قبوض برق اقدام کند.
بر اساس این گزارش نسل جدیدسیستم های اندازه گیری انرژی الکتریکی در زمینه های مدیریت مصرف مشترکان و کاهش تلفات پیاده سازی می شود و این سیستم دارای توانمندی هایی از جمله قرائت از راه دور، تحلیل اطلاعات مصرف مشترکان، تحلیل کیفیت شبکه های توزیع، بررسی و مدیریت تلفات شبکه و مدیریت و کنترل مصرف از راه دور بوده و از جمله ویژگیهای آن کاهش دستکاری های غیرمجاز در شبکه، مدیریت مصرف مشترکین در ساعات اوج مصرف برق و همچنین قطع و وصل برق مشترکین از راه دور است.
به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این نشست پس از ارائه گزارش عملکرد دفتر تمرکز حسابها و نظارت بر درآمد و همچنین دفتر بازار برق؛ مهندس علیرضا حدادی ،قائم مقام و معاون هماهنگی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ ضمن تاکید برجمع آوری مستندات و بروز رسانی فعالیتها در حوزه خدمات مشترکین بویژه در بخش برقهای غیرمجاز و وصول مطالبات، تلاش و نیز نظارت همکاران را در این زمینه خواستار شد.


 
 
با استفاده از فناوری نانو کوچکترین مدار الکترونیکی جهان ساخته شد
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
 

به گزارش فیزورگ، این مدار از دو سیم تشکیل شده است که در فاصله 150 اتم یا 15 نانومتری از یکدیگر قرار دارند. این کشف تاثیر زیادی بر روی سرعت و توان مدارهای تلفیقی کوچکتر در آینده می گذارد. این مدارهای تلفیقی در تلفن های هوشمند ، رایانه های رو میزی، تلویزیون و سیستم های جی پی اس کاربرد دارند .

پژوهشگران دانشکده فیزیک دانشگاه مک گیل و آزمایشگاه ملی ساندیا دریافتند اثر یک سیم بر دیگری می تواند مثبت یا منفی باشد. این یافته به آن معناست که جریان در یک سیم می تواند جریانی را در دیگری ایجاد کند که می تواند هم جهت و یا در جهت مخالف باشد.

این کشف بر پایه اصل فیزیک کوانتوم و حاکی از لزوم تجدید نظر در درک چگونگی رفتار ساده ترین مدارهای الکترونیکی در مقیاس نانو است. این کشف علاوه بر این که می تواند بر سرعت و کارآیی مدارهای الکترونیکی موثر واقع شود ، می تواند به حل یکی از مهمترین چالش های پیش روی طرح های رایانه ای آینده کمک کند.

مخترعان مدارمعتقدند این یافته ها می تواند بر تحقیقات بنیادی و کاربردی درعلم نانوالکترونیک تاثیر بگذارد.
نتایج این تحقیقات درنشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است.


 
 
کیفیت توان از دید مهندسی توزیع
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
 

کیفیت توان از دید مهندسی توزیع

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
مدلسازی شبکه توزیع برق با نرم افزار ATP
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
 

مدلسازی شبکه توزیع برق با نرم افزار ATP جهت بررسی کیفیت توان در حالتهای مختلف اختلال در شبکه

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
بهینه سازی شبکه های روشنائی موجود و ارزیابی اقتصادی
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
 

بهینه سازی شبکه های روشنائی موجود و ارزیابی اقتصادی

مقاله را از اینجا دانلود نمایید


 
 
راه اندازی سامانه الکترونیکی مجوز کار در برق منطقه ای خراسان
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
 

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان مدیر امور دیسپاچینگ این شرکت با اعلام این خبر افزود: با راه اندازی این پروژه از این پس مجوز خروج تجهیزات در شبکه برق خراسان به منظور تعمیرات یا طرحهای توسعه شبکه به صورت الکترونیکی انجام می شود که این امر در دقت و سرعت انجام بررسی ها و نتیجه کاهش خاموشی و پایداری شبکه برق بسیار مؤثر است.
مهندس ایرج ذاکر عنبرانی اظهار داشت: سالانه 3 هزار درخواست خاموشی و مجوز کار تجهیزات در شبکه برق خراسان به گروه برنامه ریزی دیسپاچینگ ارسال می شود که بررسی و برنامه ریزی و دادن مجوز به این درخواستها به صورت شفاهی یا کتبی صورت می گرفته است که این فرایند از اطمینان کامل برخوردار نبود.
وی اظهار داشت: با این سامانه مکاتبات کاغذی حذف شد و تمامی مراحل از ارسال تا تأیید مجوز به صورت الکترونیکی انجام می شود و متقاضی در هر لحظه می تواند وضعیت درخواست خود را از طریق رایانه مطلع شود.
مهندس ذاکر عنبرانی درخصوص مزایای دیگر این سامانه اظهار داشت: افزایش سرعت در بررسی درخواست مجوز تعمیرات، امکان رهگیری مراحل، عدم مفقود شدن مجوز، شفاف سازی فرایند، ایجاد اطلاعات آماری از سوابق درخواستهای مجوز تعمیرات، افزایش دقت در صدور مجوز و در نهایت رضایت کامل ذی نفعان فرایند اعم از پیمانکاران تعمیرات و طرحهای توسعه شبکه، شرکتهای توزیع شرکتهای تولید و امورهای انتقال از جمله محاسن سیستم سامک است.


 
 
راه اندازی سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) شبکه برق منطقه ای خراسان
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
 

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان، مهندس مهدی مسعودی مجری سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) شرکت برق منطقه ای خراسان با اعلام این خبر افزود: با توجه به پیشرفت فناوری در زمینه ماهواره ای و اهمیت سیستم های اطلاعات جغرافیایی در آنالیز و تحلیل کارشناسی و تصمیم گیری های مدیریتی ، شرکت اقدامات مهمی را با رویکرد بهره گیری از فناوری مذکور در دستور کار قرار داده است.
وی اظهار داشت: گام های اولیه این پروژه در سال 88 با انتخاب مشاور و پیمانکار و تهیه نقشه های پایه استان های خراسان برداشته شد اطلاعات مکانی با کمک سیستم DGPS و با دقت حدود یک متر برای تأسیسات استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی شامل 10 نیروگاه، 14 پست انتقال، 130 پست فوق توزیع، حدود 22500 دکل برق، حدود 2500 کیلومتر مدار خط انتقال و 8500 کیلومتر خط فوق توزیع و 2200 کیلومتر شبکه فیبرنوری انجام گردید.
همچنین با جمع آوری اطلاعات توصیفی تمام خطوط و پستها، واحدهای نیروگاهی، تجهیزات فیبر نوری، مشترکین فوق سنگین، چاههای کشاورزی و تهیه بانک نرم افزاری این قابلیت دراختیار کاربران قرار گرفت.
مجری سیستم GIS شرکت برق منطقه ای خراسان افزود: بررسی تأمین برق مشترکین فوق سنگین بدون نیاز به بازدید، پاسخگویی به استعلام حریم با کمک GIS کاهش مراجعات حضوری و مکاتبات اداری، انتقال اطلاعات شبکه به محیطGoogleearth و نمایش همزمان عوارض پایه و تجهیزات برقی، تهیه آمار و گزارش گیری های بسیار متنوع از نرم افزار، ایجاد حریم شبکه و یافتن مناطق داخل حریم، تهیه گزارش پیشرفت پروژه های در دست احداث و ... از جمله کاربردهای این پروژه است.
وی در پایان اظهار داشت: در روند تکمیلی طرح مسیریابی خطوط انتقال و فوق توزیع جایابی پستهای فوق توزیع و ارتباط با نرم افزارهای محاسباتی و برآورد بار در دست اقدام است.


 
 
لامپ های کم مصرف ارزان چینی را نخرید
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
 

به گزارش پایگاه خبری توانیر،مهندس احمدی یزدی که در این خصوص تصریح کرد: مشترکان باید در خرید لامپهای کم مصرف به برچسب انرژی توجه ویژه ای داشته باشند ونیز اصل ضمانتامه معتبر یکساله لامپ را ازفروشنده بگیرند.
وی با بیان این که خوشبختانه شرکتهای ایرانی لامپهای کم مصرف را با کیفیت بسیار خوب تولید و با ضمانت یکساله به بازار عرضه می کنند، تصریح کرد: همچنین مشترکان باید نسبت به علامت استاندارد ایران درج شده در جعبه های این لامپها توجه داشته باشند.
احمدی یزدی با بیان این که متاسفانه شاهد ورود لامپهای کم مصرف تقلبی بازار هستیم که این گونه لامپ ها معمولا قیمتی کمتر ازدیگر نمونه های مشابه خود دارند، خاطرنشان ساخت: اگر مشترکان، لامپ کم مصرفی را با قیمتی 40 تا 50 درصد کمتر نمونه های مشابه در بازار مشاهده کردند، در بی کیفیت بودن آن شک نداشته باشند.
وی از دیگر مشکلات این گونه لامپها را بالا بودن توان مصرفی آنها نسبت به عدد درج شده روی آن دانست و گفت: قیمت ارزان این لامپ ها نباید باعث فریب مشترکان شود زیرا این گونه لامپهای ارزان قیمت به دلیل توان مصرفی بیشتر از عدد درج شده بر روی لامپ، باعث تحمیل هزینه بیشتری به مصرف کنندگان می شود.
مدیر دفتر مدیریت مصرف توانیردرعین حال یاداور شد: متاسفانه مشاهده شده که لامپهای کم مصرف چینی با حروف وکلمات فارسی درج شده برروی آن، روانه بازار ایران شده که در این زمینه مصرف کنندگان باید نسبت به آن توجه داشته باشند.
احمدی یزدی دقت در خصوص علامت استاندارد ایران، توجه به ضمانت نامه یکساله معتبر داخلی و برچسب انرژی را از جمله راههای شناسایی لامپهای کم مصرف با کیفیت تولید داخل دانست و اظهار داشت: همچنین می توان از راهنمایی کارشناسان شرکتهای برق در تمام کشور برای شناسایی مارک ها و برندهای معتبر استفاده کرد.
عمر یک لامپ کم مصرف غیر استاندارد کمتر از نمونه استاندارد آن استب
رپایه این گزار ش، چندی پیش نیز نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان لامپ روشنایی و قطعات مربوطه با هشدار نسبت به عواقب زیانبار استفاده از لامپ های روشنایی چینی وغیراستاندارد به لحاظ اقتصادی وبهداشتی گفت: عمر یک لامپ کم مصرف غیراستاندارد 2500 ساعت و عمر یک لامپ کم مصرف استاندارد 10 هزار ساعت است.

احسان میوه چی یاداور شد: برخی از لامپ های غیراستاندارد موجود در بازار، اگرچه توان اسمی 40 وات دارد، اما نوردهی آن 880 لومن است، در حالیکه برخی از تولیدات با کیفیت داخلی، اگرچه توان اسمی 25 وات را دارند، اما نوردهی آن 1600 لومن است؛ در مقایسه عمر این لامپ ها نیز باید گفت که عمر یک لامپ بی کیفیت و غیراستاندارد 2500 ساعت است، ولی عمر یک لامپ استاندارد، 10 هزار ساعت برآورد شده است.
میوه چی گفت: میزان جیوه و فسفر درون لامپهای غیر استاندارد چینی، بسیار بالا است و استفاده از آن توصیه نمی شود.


 
 
بیشترین آمار فروش انشعاب برق در استان البرز
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
 

مهندس علی اصغر امجدی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب استان تهران گفت: هم اکنون این شرکت به تعداد زیادی از مشترکان برق خدمات ارائه می دهد.
امجدی افزود: شرکت توزیع نیروی برق غرب استان تهران پس از تهران، دارای بیشترین میزان مصرف انرژی است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب استان تهران با بیان این که این شرکت هم اکنون بیش از یک میلیون و 400 هزار مشترک دارد، اضافه کرد: همچنین به دلیل مهاجر پذیر بودن این استان، رقم فروش انشعاب در این منطقه بسیار زیاد است.
امجدی با بیان این که سال گذشته تنها بالغ بر یکصد هزار کنتور فروخته شد، خاطرنشان کرد:این رقم از ابتدای سال جاری تاکنون به بیش از 85 هزار کنتور رسیده است .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب استان تهران پیش بینی کرد که این میزان تا پایان سال به بیش از این مقدار افزایش یابد.
امجدی سامانه 121 شرکت توزیع برق غرب استان تهران را نقطه ارتباط مستقیم مشترکان با شرکت دانست و گفت: این سامانه از چند سال پیش تاکنون به خوبی امتحان خود را پس داده و باعث افزایش رضایتمندی مشترکان شده است.
وی در عین حال یاداور شد: شرکت توزیع برق غرب استان تهران مرکز دیسپاچینگ نوینی را ساخته که باعث کاهش زمان قطع و وصل برق و ایجاد ارتباط سریع با مراکز مربوط خواهد شد.
برپایه این گزارش مهندس امجدی همچنین از صدور مجوزهایی برای احداث مولدهای مقیاس کوچک در این استان خبر داد.
وی پیشتر نیز در این زمینه گفته بود: به مولدهای مقیاس کوچک مطمئن ترین گزینه برای تامین برق صنایع مستقر در شهرک های صنعتی هستند
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز با بیان اینکه مولدهای مقیاس کوچک به دلیل نزدیکی به محل مصرف، علاوه بر کاهش تلفات، باعث افزایش بازده مصرف انرژی نیز می شود، افزود: تاکنون مجوز احداث 200 مگاوات مولد مقیاس کوچک در استان البرز صادر شده است.
وی تصریح کرد: اگر به جهت تامین بخشی از بار شبکه بتوان انرژی الکتریکی را در محل مصرف تولید کرد، می توان صرفه جویی قابل توجهی را در بخش های تولید، انتقال و توزیع شاهد بود.امجدی، موثرترین راهکار برای رسیدن به این هدف را استفاده از تولید پراکنده دانست و گفت: تولید پراکنده یعنی تولید برق در نزدیکی محل مصرف که به وسیله نیروگاه های مقیاس کوچک انجام می شود.مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان البرز با اشاره به سیاست های شرکت توانیر در زمینه مولدهای مقیاس کوچک در خصوص گسترش احداث این نوع مولدها، اظهار امیدواری کرد: با همکاری و همیاری به وجود آمده میان نهادهای ذیربط از جمله شرکت شهرک های صنعتی، شرکت گاز و سازمان حفاظت محیط زیست، شاهد رونق و شکوفایی هرچه بیشتر و سریعتر نیروگاه هایی از این دست باشیم.امجدی همچنین با اشاره به اهمیت استفاده از انرژی های نو تاکید کرد: انرژی های نو باید به سبد انرژی کشور وارد شوند.


 
 
اثبات وجود سیاره قابل سکونت با تلسکوپ فضایی کپلر
نویسنده : مهدی بقالها - ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
 

اوایل امسال ، فضانوردان فرانسوی اعلام کرده بودند سیاره ای را کشف کرده اند که احتمال وجود ساکنانی در روی آن وجود دارد و آن را «گلیز 581D» نامیدند. تایید کنونی به آن معنی است که فضانوردان آن سیاره را هنگام روبه رو شدن با خورشیدش سه بار مشاهده کرده اند.

ویلیام بروکی محقق ناسا (سازمان فضایی آمریکا) می گوید: با کشف این سیاره ، غرق در شادی شده ایم ؛ ما سه بار این سیاره را مشاهده کرده ایم. تلسکوپ کپلر  در فاصله ششصد سال نوری این سیاره است و نشان می دهد که این سیاره هر 290 روز یک بار به دور خورشید منظومه خود می گردد.

ناسا همچنین اعلام کرد تلسکوپ کپلر ، یک هزار سیاره دیگر را نیز کشف کرده است که این آمار ، دو برابر آماری است که تاکنون در باره شمار سیاره ها ، به دست آمده بودد.

تلسکوپ کپلر در سال 2009 به فضا پرتاب شد و بزرگترین دوربین فضایی بشر را با خود حمل می کند که 95 مگا پیکسل توان دارد و قرار است دست کم تا نوامبر 2012، اطلاعات خود را به زمین ارسال کند.


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →
 
BITCOIN نمودار آنلاین قیمت بیت کویت به واحد دلار در طی شش ماه اخیر
 
bitcoin price chart
 

کتاب آموزش و کاربرد نرم افزار DIgSILENT منتشر شد

 

کتاب آموزش و کاربرد نرم افزار Neplan منتشر شد -چاپ جدید-

 

کتاب سیستم اتوماسیون DCS در پُست های برق فشار قوی منتشر شد

 
لینک وبلاگ های برقی
لینک سایت های برقی
لینک سایت ها و وبلاگ های گوناگون
آموزش کاربردی برق و قدرت
مهندسی برق و تابلو برق
معرفی کتاب درحوزه مهندسی برق گرایش قدرت
وبلاگ تخصصی مهندسی برق
وبلاگ تخصصی برق
مهندسی برق قدرت
پارک مهندسی برق ایران
ایران برق شبکه
کاملترین مرجع دانلود کتاب برق و الکترونیک
ACREL
شرکت تدبیر فرآیند هوشمند
چاپ فلزات آرتین
سایت مرجع متخصصین ایران
دنیای دانش
لینک من
شرلوک هلمز
دانلود کتاب
تاریخ تمدن باستان
locopoc
پارس تولز
نانو
 
PageRank